Je mnoho způsobů, jak získat rovnováhu a klid v duši. Jednou z cest je nepochybně vědomá práce s barvami. Barvy jsou součástí světla a přinášejí nám celou řadu informací o nás samých. Z jejich pozorování v součinnosti s tím, jak promlouvají k naší duši, můžeme do větší hloubky rozpoznat své psychické rozpoložení, úroveň duchovního vývoje, informace o vztazích, ale také ose dozvědět o silných a slabých stránkách naší osobnosti. Ty můžeme s jejich pomocí vyladit a zharmonizovat. Jak je možné, že barvy mají tak rozsáhlý jazyk? Je to proto, že jsou nositelkami energie.
V naší kultuře hlubší význam barev tak trochu podceňujeme a vnímáme je především jako prostředek ke zkrášlení a harmonizaci prostředí. Řeč barev je nenápadná, ale přesná a pokud se naučíme rozlišovat její vzkazy, můžeme v nich číst jako v knize. Při zařizování interiéru tedy mějme na paměti nejen jejich optické vlastnosti, oblíbenost, módní trendy, ale také účel využití. Zatímco v některé místnosti nás podpoří, v jiné mohou působit rušivě.
Do studovny či kanceláře použijeme pro zrychlení toku mentální energie spíše lehké, chladné, pastelové odstíny modré nebo žluté. Tam, kde se potřebujeme více koncentrovat, doporučuji použít tyto barvy v tmavších tónech. Modrá bude více podporovat přemýšlení a porozumění a žlutá v nás rozvine praktické myšlení a individualitu. V místnosti pro společenská setkání s přáteli, či posílení vztahů na nás lépe zapůsobí teplejší a sytější tóny a odstíny červené, červenohnědé, oranžové, žluté, ale také barvy půdy nebo dřeva. S těmito barvami podpoříme pocit pohodlí. Oranžová bude rozvíjet kreativitu v komunikaci a tmavší červené a hnědočervené odstíny stabilitu a pocit tepla. Syté zemitější barvy jsou opticky těžší a mají tendenci „zpomalovat čas“, proto vnášejí do prostoru pocit klidu, důvěry a péče. Tam, kde chceme vnést do interiéru větší dynamiku, použijeme kontrasty sytých, nelomených barev. Pokud je interiér zařízen v monochromatických odstínech jedné barvy, je vhodné tuto barevnou kompozici narušit nějakým prvkem opačného barevnéhospektra nebo doplnit neutrální šedou, černou nebo bílou. Jemné, pastelové odstíny působí zase čistě, ale trochu chladně.
Naše společnost preferuje více technické a logické myšlení, které podporují chladné a lehké odstíny. Ty urychlují tok energií, efektivitu, ale v negativním slova smyslu s nimi ubývá empatie a něha. Proto je důležité, abychom pro získání rovnováhy do interiéru zařazovali také zemitější barvy a teplé barevné tóny a odstíny. Tím, že je tzv. jinové energie zastoupena v prostředí méně a to i mezi ženami, vytrácí se z našeho života jemnost, trpělivosti a vyrovnanost. Dnešní život si žádá, abychom si vybojovali své místo na slunci, a proto jsou i ženy zasaženy soutěživostí naší společnosti. Z tohoto důvodu je důležité vrátit se alespoň v zařizování našeho domova k takovým barevným prvkům a kombinacím, které tyto energie podpoří. Vyvážení mužských a ženských energií má v našem životním prostředí svůj význam.
Výjimečnou roli hraje v interiéru zelená. Je hranicí a spojovacím článkem mezi oběma světy, neboť je tvořena rovným dílem z chladné modré a teplé žluté barvy. Tímto způsobem příroda utváří dokonalou harmonii a vnáší do našeho života propojení lásky a podpory. Pokud nemáte zelenou barvu rádi, pak doporučuji obklopit se květinami a pečovat o ně, neboť tímto způsobem projevujete péči o sebe sama. Květiny jsou živé bytosti stejně, jako my. Pokud necháme umírat je, pak s největší pravděpodobností příliš nepečujeme o sebe. Fialovou, spirituální barvu doporučuji používat střídměji, neboť tato barva má poměrně silný psychický účinek. Můžeme ji zjemnit bílou, ale také přidat modrou nebo červenou a získat řadu dalších elegantních odstínů. Obecně fialová dodává interiéru zvláštní slavnostní, tajuplný a luxusní charakter.
V našem barevném spektru nepochybně hraje důležitou roli bílá, šedá a černá barva. Bílá obsahuje všechny barvy spektra, dodává nám sílu, odvahu, sebedůvěru, ctižádost, pocit čistoty, vznešenosti a nevinnosti. Směřuje k duchovním sférám, proto nás pozvedá k pozitivnímu myšlení. V černé jsou rovněž zastoupeny všechny barvy, v žádném případě však není zdrojem energie. Působí elegantně, luxusně, tajuplně a navozuje odstup. Vytváří totiž jakousi bariéru mezi naším tělem a okolním prouděním světelných paprsků, proto se doporučuje především pro společenské účely, ne ke každodennímu nošení. Šedá barva je elegantní, tichá a nenápadná a hodí se ke všem barvám, neboť s nimi vytváří méně ostré kontrasty.
Jednotlivé barevné kombinace se neustále mění podle módních trendů. Pro harmonizaci interiéru je však nepochybně důležité jejich vyvážení, byť by to měl být pouze jediný polštář, roleta nebo židle, která celý prostor barevně oživí a podtrhne. Vše má své místo a nic není dogma. Záleží na fantazii a šikovnosti designéra a světelných, prostorových a ekonomických možnostech zadavatele.
Mgr. Greta Sartori je absolventkou oboru výtvarná teorie a výchova na PF Univrezity Palackého v Olomouci. Od dětství se zajímá o práci s textilem a oděvy. Kromě textilní grafiky se však věnovala také kresbě, malbě a uměleckému zpracování plochého skla. V roce 2006 otevřela vlastní interiérové studium. V současné době se věnuje především navrhování rolet a panelových stěn s vlastními motivy, ve kterých využívá svých poznatků o barvách.