Blog

Aktuálně o navrhování a bydlení ...

Jak na nás působí fialová barva

Pro mnohé z nás je fialová barva malou záhadou.

V oblékání, stejně jako při zařizování interiéru, sáhneme mnohem dříve po jiných tónech. Proč v nás fialová vyvolává takový odstup?
Možná proto, že je mystická a tajemná. Fialová roucha se používala jako obřadní oděv králů, královen, kněží a světců, kteří znázorňují duchovní vedení, moudrost a službu lidem. Je spojována se spiritualitou a léčením. Přitahuje lidi, kteří hledají cestu za poznáním. Pomáhá k větší schopnosti vnímat, analyzovat, vstřebávat a spojovat informace. Pomáhá tak rozvíjet naše vzdělání a schopnost vytvářet si vlastní názor na věci a situace kolem sebe.

Fialová
Fialová je spojována i s léčením.

V mentální rovině se tato barva projevuje velkou představivostí a nápaditostí. Člověk, který má plně otevřenou intuitivní mysl, může neomezeně čerpat ze studnice inspirací z neviditelných zdrojů. V celé řadě profesí je práce s představivostí nesmírně důležitá. Kreativita a dobré nápady jsou dnes velmi vysoce ceněny. Nejen výtvarník nebo hudební skladatel, ale také manažer, pekař, architekt, módní návrhář, zkrátka každý potřebuje jistou dávku představivosti. A fialová barva představivost a imaginaci podporuje. Pokud ji odmítáme přijmout ve svém bezprostředním okolí, tak trochu se podvědomě bráníme tuto sféru otevřít. Brzdíme svůj sebe rozvoj a propojení své mentální a materiální stránky. Velmi často se stává, že lidé se pak dělí na dvě skupiny. Ty, kteří upřednostňují hmotný svět vydělávání peněz a ty, kteří tuto realitu přísně odmítají. Důležité ovšem je obě tyto sféry propojit.
V dnešní době existuje celá řada duchovních technik, která nás vedou k propojení mysli i těla. Můžeme si vybrat od meditačních technik, přes jógu, vybarvování a kreslení, zpěv nebo procházky přírodou. Všechny tyto techniky nás vedou k většímu zklidnění. Pokud jsme fialovou nikdy nezařadily mezi oblíbené barvy, pak máme někde rezervy. Možná se trochu bráníme přijmout nějaké duchovní pravdy, ale tím také trochu brzdíme svoji představivost, pochopení, nebo soucítění.

Fialová barva Ultra Violet a interiér podle ni.
Fialová barva Ultra Violet a interiér podle ni.

 

Pokud je však fialové barvy přespříliš pak se stává, že člověk se cítí velmi dobře právě ve světě fantazie a spirituality, neumí nebo se brání tzv. sestoupit na zem. Proto je důležité právě tuto silnou a mystickou barvu využívat v rovnováze a harmonii s ostatními barvami. V posledních letech se s ní v módním světě, ale také ve světě interiérového designu, setkáváme stále častěji. Výborně se kombinuje s celou řadou barevných tónů a odstínů. Tato barva působí klidně a tajemně, vytváří příjemné kombinace s purpurovou, růžovou a bílou a lehkými pastelovými odstíny žluté, zelené a modré, ale hezky vypadá také v kombinaci s šedou. Je možné ji rovněž doplňovat červenou nebo modrou, z jejichž tónů je složena.
Stejně, jako indigová působí elegantně a tajemně. Pro její vnitřní sílu je dobré její využití opravdu příliš nepřehánět. Doporučuji kombinovat fialovou s lehkými pastelovými odstíny a stejně jako v ročních obdobích nemíchat teplé a studené odstíny vedle sebe.

Rolety by GRETA DESIGN

 

Co říci závěrem.

Fialová působí na nevědomí, dodává duchovní sílu, probouzí v nás
schopnost většího nadhledu a soucítění a důvěru v intuici. Znamená ochotu s naprostou vírou podle této důvěry jednat. Touto barvou je možné léčit deprese, migrénu, pozitivně působí na slezinu a s její pomocí se mohou vyrovnávat úzkostlivé stavy a harmonizovat
stavy velké podrážděnosti.

Článek pro Virtuální bydlení napsala  Mgr. Greta Sartori- výtvarník, designér

Komentáře

VŠE UDĚLÁME ZA VÁS
A BEZ STAROSTÍ