Blog

Aktuálně o navrhování a bydlení ...

5 netradičních materiálů a jak je využít v interiéru.

Dřevo je skvělý materiál k výrobě nábytku, keramika zase často slouží jako dekorace. I když existuje řada materiálů, které se výborně osvědčily a zdobí téměř každý interiér, nemělo by se zapomínat na to, že můžeme využít i další materiály, které tak obvyklé nejsou. Snad vám následujícími nápady dodáme inspiraci a odvahu některý z materiálů ve svém interiéru vyzkoušet.

Karton

Papírovou lepenku známe především jako obalový materiál, setkáváme se s ní nejčastěji v podobě krabic, které nemívají dlouhou životnost. Když se ale spojí několik vrstev kartonu dohromady, překvapí vzniklý materiál nečekanou pevností. Díky tomu lze z lepenky vyrábět mnohem více než jen nudné krabice. Třeba právě nábytek a doplňky do interiéru.

Z papírové lepenky lze vyrobit třeba i pohodlnou pohovku.

Nový život opomíjené lepence vdechuje například česká firma Kartoons, která z recyklovaného papíru dokáže vyrobit spoustu doplňků od budíku až po jídelní stůl. Právě díky ekologické šetrnosti a originalitě potěší tento nábytek všechny, kteří hledají do svého interiéru netradiční a moderní prvek.

Kámen

Tak jako existuje téměř nekonečné množství různých nerostů a hornin, tak je i spoustu způsobů, jak je využít v interiérovém designu. Možná už jste se někdy procházeli po mramorové podlaze, nebo obdivovali kamenné obklady. Využití tohoto přírodního materiálu je ale mnohem širší a nemusí být podmíněno stavebními úpravami. Inspirací mohou být například luxusní oblázkové vodovodní baterie Gessi, které vašemu interiéru dodají vyváženost a klidnou atmosféru. Ne nadarmo je kámen po staletí symbolem pevnosti a stálosti.

Poznali byste, že se jedná o vodovodní baterie?

Kůže

Kůže je stejně jako kámen velmi odolný materiál. Vydrží léta bez toho, aby podlehl vnějším vlivům a opotřebení, dokonce časem získává unikátní charakter a stává se hezčím. Právě proto se kůže používá na často využívané a namáhané objekty, jakými jsou úchytky na nábytku, potahy nebo i třeba podlahové krytiny.

Kůže se díky své výdrží často používá k výrobě úchytů.

Další výhodou kůže je její univerzálnost a široká nabídka forem, tvarů i barev. Kůže si tak najde svou cestu do jakéhokoliv interiéru. Kůže je navíc nadčasový materiál a nemusíte se tak bát, že za pár let vyjde z módy.

Provaz

Byli jste v létě na dovolené u moře a po návratu vám chybí všudy přítomná námořnická nálada? Co takhle si svůj interiér ozvláštnit nábytek z lana? S využitím provazů se setkáme například u židlí, kde spojení se dřevem dodává přírodní a rustikální vzhled. Na trhu je ale k dostání široká nabídka různých druhů nábytku a díky dostupnosti tohoto materiálu dokonce ani není těžké si vlastní dekoraci nebo dokonce jednoduchý kus nábytku vyrobit svépomocí doma.

K výrobě taburetu stačí kromě provazu pouze pevná deska a stará pneumatika.

Kov

Žádný jiný materiál nedodá interiéru tak industriální styl jako právě kov. A nemáme na mysli trubkové lakované židle ze základní školy. Zmiňovali jsme odolnost ostatních materiálů, o výdrži kovu snad ani nemusíme hovořit. Jedná se o materiál, který je u nábytku častý ve formě kování nebo namáhaných prvků, není však obvyklé aby dominoval jako primární materiál. Přitom má ale několik výhod. Kromě životnosti a pevnosti je to v případě například hliníku také hmotnost. Hodí se tedy pro často přesouvané objekty.

Plechový nábytek nemusí patřit pouze do školy nebo dílny.

Komentáře

VŠE UDĚLÁME ZA VÁS
A BEZ STAROSTÍ